Krepšelis tuščias
Pirkti

Ši Cu 1 Į sąrašą link_right

Ši Cu - viena seniausių veislių pasaulyje.
Ši Cu - viena seniausių veislių pasaulyje.

Ši Cu (angl. Shih Tzu) - senovės šunų veislė, vidutinio dydžio šunų palikuonys, kuriuos garbino Tibeto šventyklose. Šiuos šunis kaip vertingą dovaną Lamos siųsdavo Kinijos imperatoriams. Kitas paplitęs Ši Cu pavadinimas - "liūto šuo iš Tibeto". Žinoma, kad 1644 metais Dalai Lama išsiuntė Tibeto šunis kaip dovaną Kinijos imperatoriui iš Mandžiūrijos dinastijos. Kinijoje šunys buvo laikomi rūmuose, vietiniai gyventojai norėdami Tibeto šunims suteikti kinietiškoms veislėms būdingą išvaizdą, kergė juos su savo rūmų šunimis, pekino protėviais ir stengėsi veisti juodos ar rausvos spalvos Ši Cu šunis. Šimtmečiais šuo - liūtas buvo laikomas imperatoriaus privilegija, o aristokratų šeimoms jis buvo dovanojamas kaip ypatingo įvertinimo ženklas. Ši Cu buvo neatskiriama imperatoriaus rūmų dalis ir kruopščiai saugoma. Štai kodėl pirmuosius šunis į Europą atvežė, tik XX a. pradžioje. Pirmasis Ši Cu klubas buvo įkurtas 1935 metais Anglijoje, pirmasis šiuolaikiškas standartas sukurtas 1948 metais.

Tėvynėje veislę ištiko liūdnas likimas. 1911 metais baigėsi Mandžiūrijos dinastijos valdymas. Šalį apėmė pilietinis karas. 1924 m. imperatorius buvo priverstas bėgti iš Pekino. Tik keli išlikę eunuchai toliau puoselėjo veislę. XX a. trečiame dešimtmetyje Pekine ir Šanchajuje buvo surengtos šunų parodos, o "liūto šuo" tapo populiaria parodų veisle. Japonijos invazija 1937 metais padarė galą parodoms. Galutinis smūgis veislei suduotas XX a. viduryje, kai veislė papuolė į gyvūnų naikinimo vajų, norint sutaupyti daugiau maisto.

Ši Cu - linksmas, energingas ir žavus mažas kambarinis šuo, kuris mėgsta žmonių draugiją ir dėmesį. Ši Cu žavi lojaliu, kartu nepriklausomu charakteriu, taip pat ryškia kiekvieno veislės atstovo asmenybe. Sutaria su kitais gyvūnais. Tai ilgaplaukis šuo, todėl reikalinga kruopšti kasdieninė kailio priežiūra. Ši Cu, kaip ir kitos Tibeto veislės - ilgaamžis, dažnai sutinkami šios veislės atstovai, kurie gerai jaučiasi turėdami net 19 metų.

Išvaizda. Mažas, judrus, žaismingas, elegantiškas šuo. Išskirtiniai veislės požymiai: ovali galva su trumpu snukiu ir tankiu, ilgu, tiesiu kailiui, kuris dengia visą šuns kūną ir galvą.

Dydis. Aukštis ties ketera: patinas - 28 cm, patelė - 23 cm. Svoris - nuo 4,5 iki 8,2 kg.

Galva. Vidutinio dydžio, proporcinga kūnui, plati, ovali. Pakaušis silpnai matomas. kakta išgaubta, perėjimas nuo kaktos link snukio ryškus, gilus. Snukis kvadratinis, trumpas, be raukšlių. Snukio ilgis apie 2,5 cm. Viršutinė snukio linija, sutampa su apatiniais akių kraštais. Nosis ir šnervės didelės, juodos spalvos. Rausvai rudo ("kepenų") atspalvio šunys gali turėti tokių pačių spalvų žymes ant nosies ir ant akių apvadų. Lūpos sandariai sučiauptos. Ausys didelės, nukarusios, išaugusios aukštai, prigludusios, dekoruotos gausiais plaukais, kurie maišosi su kaklo kailiu. Akys didelės, apvalios, dėmesingos, tamsios, toli viena nuo kitos, neiškilusios ir neįdubusios. Rausvai rudo ("kepenų") atspalvio šunys gali turėti šviesesnes akis. Dantys vidutinio dydžio. Sukandimas tiesus arba perkandimas.

Uodega. Išaugusi aukštai, užriesta ant nugaros, lengvai prigludus prie nugaros, padengta ilgais, tiesiais, puošniais plaukais.

Kailis. Pavilnė minkšta, plona, tanki. Kailis ilgas, tankus, tiesus, šiurkštus. Snukis turi didelę barzdą ir ūsus. Viršugalvyje plaukai surišami juostele, siekiant išvengti akių ligų.

Spalva. Galimi visi atspalviai. Pageidautina baltos dėmės ant kaktos, uodegos pabaigoje. Kailio spalva ant snukio turi būti vienos spalvos (be dėmių).

Duomenys

Kilmės šalis: Kinija
Veislė išvesta: VII a. m.
Paskirtis: Kompanionas
Svoris: 4 - 8 kg
Ūgis: 20 - 28 cm
Gyv. trukmė: 10 - 16 metų
Vados dydis: 2 - 6

Privalumai

Trūkumai