Krepšelis tuščias
Pirkti

Šunų mityba 0 Į sąrašą link_right

Mityba - labai svarbi šuniuko priežiūroje.
Mityba - labai svarbi šuniuko priežiūroje.

Natūrali mityba

Maitinant savo augintinį šeimininkas turėtų atsižvelgti į tai, kad mažylis gautų visas jam reikalingas medžiagas (baltymus, riebalus, angliavandenius ir kt.), vitaminų ir mineralų. Yra 4 pagrindinės maisto grupės: mėsa ir žuvis, pieno produktai ir kiaušiniai, varpiniai augalai ir daržovės, riebalai ir aliejai, kurie aprūpina organizmą įvairiomis maistingomis medžiagomis.

Patartina mėsos nevirti, bet palaikyti ją verdančiame vandenyje 10-15 minučių. Tačiau kai kurie veterinarai pataria mėsą išvirti. Leidžiama duoti jautieną, arklieną, veršiena mažiau naudinga, aviena sunkiai virškinama, todėl jos nerekomenduojama duoti. Negalima duoti faršo, kadangi jis neužsilaiko pilve, bet pereina į žarnyną pusiau žalias. Mėsą duokite supjaustytą mažais gabaliukais. Draudžiama duoti kiaulieną, kadangi jos paėdęs gyvūnėlis jaučiasi silpnai, ji neigiamai veikia kepenis, be to, kiaulės užsikrečia tomis pačiomis kirmėlėmis kaip ir šunys.

Paukštieną duoti tik išvirtą, pašalinus visus kaulus. Draudžiama duoti anties ir kitų paukščių kaulus! Kogalvius taip pat patartina duoti apvirtus, kadangi žaliuose gali būti kirmėlių embrionų. Kepenis reikia būtinai išvirti ir pridėti prie mėsos, bet ne daugiau nei 100 gr., per parą (labai naudinga mažiems šuneliams). Kepenyse yra didelis kiekis biologiškai vertingų baltymų, riebalų, angliavandenių, makroelementų ir vitaminų. Kepenis ypač patartina duoti sergantiems, silpniems ir anemiškiems gyvūnams. Žarnokus, tešmenis, širdį, plaučius, inkstus, kepenis šuneliui galima duoti nuo 6 mėn., dalį pakeičiant mėsa.

Geriau duoti jūros žuvį. Ją reikia išvirti ir pašalinti kaulus. Šunų racione, ypač laikantis dietos, duodama liesa arba vidutiniškai riebi žuvis. Prie liesos žuvies (iki 3% riebalų) priskiriamos aliaskinė, ledjūrio, atlanto, sidabrinė menkė, starkis, lydeka. Balta žuvis labai panaši į liesą mėsą. Baltymų kiekis taip pat labai didelis, o vitaminų A ir D arba visiškai nebūna, arba būna mažais kiekiais. Rūkytą ir sūrų maistą reikia pašalinti visai iš maisto raciono.

Kaulai neturi maistinių medžiagų. Dažniausiai jie tik užteršia šunelio žarnyną. Nuo virtų – dažnai užkietėja viduriai ir atsiranda storosios žarnos uždegimas. Pavojingi yra paukščių vamzdiniai kaulai (vištos ir kt.), jie gali pradurti žarnyną.

Pienas - geras energijos šaltinis, kurio sudėtyje yra geros kokybės baltymų, riebalų, angliavandenių, kalcio, fosforo ir kai kurių mikroelementų, vitamino A ir B grupės vitaminų.

Augančio šunelio organizmo pagrindinė maistingoji medžiaga yra varškė ir kefyras, juos būtina duoti tik šviežius.

Sūryje yra daug baltymų, riebalų, kalcio ir vitamino A. Grietinėlės sūris turi daugiausia riebalų. Pieno produktai yra puikus daugelio maistingų medžiagų šaltinis, tačiau, jei kai kurie individai neperneša laktozės, tada geriau šiuos produktus pašalinti iš maisto raciono.

Kiaušiniai - labai maistingas produktas, bet sunkiai virškinamas, nes beveik neužsilaiko skrandyje. Žalią kiaušinį geriausia duoti sumaišius su pieno produktais arba koše. Kiaušiniai dažniausiai duodami paaugusiems šunims, kadangi juose gausu geležies, baltymų, folio rūgšties, vitaminų B2, B12, A ir D. Todėl reguliariai maitinant šunį mėsa, pakanka duoti vieną kiaušinį per savaitę.

Kruopos šuneliui reikalingos kaip energetinių sąnaudų organizme papildymas. Galima duoti virtus ryžius, grikius, soras, kartais avižas. Nepatartina duoti manų, miežių, perlinių kruopų, kukurūzų košių. Šuneliui galima duoti sriubos, ypač daržovių, tačiau be prieskonių!

Daržoves - morkas ir kopūstus sutrintus galima pridėti prie pašarinių žaliavų. Galite ruošti mišinius iš kopūstų, morkų, aguročių. Šuneliui galite duoti žalius vaisius ar daržoves (pvz., obuolį, morką) kaip žaisliuko pakaitalą, ir turės kuo užsiimti, ir bus sveika.

Prie riebalų ir aliejinių produktų priskiriami tokie produktai kaip sviestas, margarinas, lydyti kiaulės taukai ir mėsos riebalai, ir nematomi riebalai esantys tokiuose produktuose kaip riešutai, liesa mėsa ir t.t. Kepant venkite pakartotino riebalų naudojimo, kadangi juose kaupiasi peroksidų ir kitų toksinių medžiagų, kurios kenkia organizmui.

Įsidėmėkite produktus, kurių negalima duoti jūsų šuniui:

 • Visų rūšių saldumynų, kadangi jie gadina dantis, pradeda ašaroti akys
 • Sūraus, riebaus ir aštraus maisto, kuris apsunkina šuns kepenis
 • Karšto ir šalto (tiesiai iš šaldytuvo) maisto
 • Sūrios upinės žuvies, kadangi gali užsikrėsti kirmėlėmis
 • Vamzdinių, ilgų kaulų, kurių nuoskilos gali pradurti šuns žarnyną ir privesti prie mirties
 • Rūkyto maisto, dešros, kumpio, prieskonių, didelio kiekio druskos
 • Pastoviai maitinti bulvėmis ir makaronais, pupomis, žirniais, balta duona
 • Sugedusių produktų

Paruoštas maistas

Paruoštas šunų maistas skirstomas į sausą ir šlapią (konservus), taip pat į ekonominės, premium (aukštesnės kokybės) ir super premium (aukštos kokybės) klasės šunų ėdalą. Paruoštame pašariniame maiste jau yra visos reikalingos maistinės medžiagos, vitaminai, kurie nurodyti ant gamintojo pakuotės.

Jei jūsų šunelis ėdė pas buvusį šeimininką gatavą maistą, būtinai pasiteiraukite kokios firmos. Kadangi pradžioje turėsite mažylį maitinti būtent tokiu pačiu ėdalu. Palaipsniui galėsite šunelį pratinti prie kitos firmos ėdalo arba kitokio tipo maisto.

Iki trijų mėnesių sausą maistą būtina šiek tiek pamirkyti šiltame, bet ne karštame vandenyje. Vėliau, palaipsniui galėsite duoti vis sausesnį maistą. Stebėkite kaip jūsų augintinis pasisavina naują maistą. Neperšerkite šunelio, kadangi tai kenkia jo vystymuisi, sveikatai ir nuotaikų svyravimui.

Šeriant šunelį specialiu paruoštu ėdalu būtina laikytis tam tikrų taisyklių:

 • Laikytis rekomenduojamų maisto normų
 • Nedėti gatavo ir natūralaus maisto į vieną dubenį
 • Nemaišyti kelių firmų maisto
 • Nešerti šunelio maistu, skirtu suaugusiam šuniui
 • Nemaišyti konservų su košėmis
 • Tikrinti galiojimo datą

Skanėstus patartina duoti mokant ir dresuojant šunį. Jie neturi viršyti 10% maisto paros normos.

Vitaminų ir mineralų papildai

Mineralų trūkumas nustatomas pagal šunelio elgesį. Jei jis ėda visokias atmatas, graužia tinką, akmenis, tai reiškia, kad jam trūksta mineralinių medžiagų, o kokių - galima nustatyti pagal dažniau graužiamus daiktus.

Gana sunku pasakyti kiek šuniui reikia duoti vitaminų ar mineralų papildų. Jei šuo gauna pilnavertišką ėdalą, pritaikytą šunims pagal ūgį ir metus, tai jis gauna pakankamai vitaminų. Kalbant apie mineralų papildus, gali būti, kad jūsų augančiam šuniui panašiame ėdale trūks mineralinių medžiagų. Tokiu atveju, siūloma šuneliui duoti papildomo specialaus mineralų maisto. Tačiau mažiems šuneliams pilnai pakanka to mineralų kiekio, kurio yra gatavame maiste.

Tačiau, jei maitinate savo augintinį tradiciniu maistu, jums reikės duoti papildomo vitaminų ir mineralų maisto. Tokio papildomo maisto galite įsigyti kiekvienoje gyvūnams skirtoje parduotuvėje, taip pat ant kiekvienos pakuotės rasite vartojimo instrukciją.

Jei negalite įsigyti paruošto vitaminų ar mineralų maisto, galima šuneliui paruošti tokį receptą: 40 tablečių kalcio glicerofosfato, 30 tablečių kalcio gliukonato, 40 tablečių fitino, 20 tablečių kalcio laktato, 1/3 pakelį mielių, 5 gramus magnio sulfato. Viską galite sumalti kavamalėje ir kasdien duoti šuneliui, geriausia su mėsa. Jei neturite kurio nors komponento, naudokite bent tuos, kuriuos turite. Kalcio trūkumą galite pakeisti įdėję į mišinį 10-15 gramų kreidos. Taip pat galima duoti žalių kiaušinių sutrintus lukštus - tai puikus natūralių kalkių šaltinis, kuris stiprina kaulus ir kremzles.

ROYAL CANIN Bulldog Adult
Ėdalas suaugusiems buldogų veislės šunims
49.90 - 96.90 €
Peržiūrėti
ARATON Junior
Visavertis jaunų šunų ėdalas
6.63 - 49.00 €
Peržiūrėti
-4% NATURE'S PROTECTION Maxi Junior
Didelių veislių jaunų šuniukų pašaras
16.51 - 41.99 €
Peržiūrėti
TRAINER FITNESS3 Adult Mini Lamb Rice Oil
Pašaras mažų veislių suaugusiems šunims su ėriena
6.90 - 40.90 €
Peržiūrėti
JOSERA Fitness
Ėdalas alergiškiems suaugusiems visų veislių šunims ir šuniukams
42.50 - 83.00 €
Peržiūrėti
-7% JOSERA Sensiplus
Ypatingai gerai virškinamas pašaras suaugusiems šunims
17.40 - 75.99 €
Peržiūrėti
ROYAL CANIN Maxi Sensible
Ėdalas suaugusiems didelių veislių šunims su jautria virškinimo sistema
56.90 - 110.90 €
Peržiūrėti
TRAINER FITNESS3 Adult Medium & Maxi Fish Rice Oil
Maistas vidutinių ir didelių veislių suaugusiems šunims
14.90 - 51.90 €
Peržiūrėti
Komentarų nėra