Krepšelis tuščias
Pirkti

Erdelterjeras 0 Į sąrašą link_right

Erdelterjeras - protingas ir draugiškas.
Erdelterjeras - protingas ir draugiškas.

Erdelterjeras (angl. Airedale Terrier) išvestas Anglijoje, antroje XIX a. pusėje. Pradžioje ši šunų veislė buvo kurta vandens gyvūnų medžioklei, kuri buvo populiari Senojoje Anglijoje, o ypač Jorkšyro grafystėje, Ero upės slėnyje (iš čia ir kilo oficialus veislės pavadinimas). Nuomonės, kas tiksliai buvo erdelterjerų veislės protėviai, skiriasi. Labiausiai paplitusi versija: kadangi vandens gyvūnų medžioklėje buvo naudojami oterhaundai, kartu su senaisiais anglų juodai rudais šiurkščiaplaukiais terjerais, atsitiktinai ar medžiotojų valia, jie kryžminosi su geros uoslės, augalotais, tačiau flegmatiškais, švelniaplaukiais oterhaundais. Jų palikuonys paveldėjo gyvą temperamentą, aistrą medžioklei ir norą bendrauti su žmogumi.

Susikryžminę terjerai su oterhaundais buvo vadinami "pakrantės terjeras" arba "vandens terjeras". Medžiotojai ir šunų mylėtojai įvertino teigiamas šių šunų savybes, pradėjo juos veisti, kryptingai atrinkdami šuniukus, kad būtų užtvirtintos reikalingos savybės. Ilgą laiką buvo painiava su veislės pavadinimu, tačiau 1886 m. Anglijos Kennel klubas priėmė "erdelterjeras" pavadinimą ir kilmės knygoje įregistravo pirmuosius šios naujos šunų veislės atstovus. Tuo metu erdelterjerai labai skirėsi nuo šiuolaikinio idealo - turėjo sunkias, kaip skalikų, ausis, grubias galvas, ištęstą formatą, be to, buvo gana skirtingi. Erdelterjero kūrėjus labiausiai domino šuns darbinės galimybės ir temperamentas. Tačiau Pietų Anglijos veisėjai, norėdami pagerinti šuns išorę, per trumpą laiką sukūrė idealios išvaizdos šunį. Jų išvestas erdelterjeras, savo grožiu ir elegancija, nepriklausomu ir įvairiapusiu charakteriu, gyvu temperamentu, pavergė žmonių širdys ir tapo terjerų "karaliumi". 1892 metais Anglijoje buvo įkurtas erdelterjerų veislės klubas. Dėka savo universalių savybių, aukšto intelekto ir gero gebėjimo mokytis, šie šunys puikiai pasireiškė įvairiose srityse: buvo naudojami spec. tarnyboje, gyvulių ganymui, aklųjų pagalboje.

Erdelterjeras - universalus šuo, kuris turi geras medžioklės savybes, tuo pačiu metu yra puikus tarnybinis ir šeimos šuo. Erdelterjerai labai temperamentingi, aktyvūs ir linksmi, visada pasirengę padėti šeimininkui. Jie pasitikintys ir draugiški, drąsūs ir protingi, ne agresyvūs, bet bebaimiai. Erdelterjeras - puikus gynėjas ir draugas bet kokiai šeimai. Lengvas dresavimas, sutaria su vaikais. Namuose puikiai sugyvena su kitais šunimis ir gyvūnais. Svetimiems yra tam tikrų  variacijų - nuo geraširdiškumo iki be kompromisų. Puikiai tinka auginti bute ir lauke. Jis nepretenzingas, ištvermingas, nereikalinga ypatinga priežiūra, geros sveikatos, kailis neslenka ir neturi kvapo, tačiau reikalinga kailio priežiūra (trimingas).

Išvaizda. Didelis terjerų atstovas, raumeningas ir kompaktiškas.

Dydis. Ūgis ties ketera: patinas - 58 - 61 cm, patelė - 56 - 59 cm.

Galva. Kaukolės dalis ilga ir plokščia, ne labai plati tarp ausų ir šiek tiek siaurėja link akių. Galva gerai subalansuota, be akivaizdžių ilgio skirtumų tarp kaukolės ir snukio. Be raukšlių, su vos pastebimu perėjimu nuo kaktos link snukio. Skruostai lygus, neiškilūs. Snukis masyvus. Žandikauliai stiprūs, gilūs ir raumeningi. Lūpos sandariai sučiauptos, nosis juoda. Akys tamsios, nedidelės, neiškilios. Žirklinis sukandimas. Ausys V formos, prigludusios, nedidelės, proporcingos šuns dydžiui.

Uodega. Išaugusi aukštai, bet ne užriesta virš nugaros. Stipri ir tvirta, paprastai nukirpta. Uodegos galiukas laikomas, maždaug, sprando aukštyje.

Kailis. Storas ir standus, panašus į vielą. Prigludęs lygiai ir tvirtai, dengia liemenį ir galūnes. Poplaukis trumpesnis ir minkštesnis.

Spalva. Viršutinės kūno, kaklo ir uodegos dalys - juodos arba pilkos. Visos kitos dalys - rausvai rudos. Ausys, dažnai, tamsesnio atspalvio. Leidžiama tamsesnės dėmės aplink kaklą ir po ausimis, nedidelis kiekis baltų plaukų ant krūtinės.

Duomenys

Kilmės šalis: Jungtinė Karalystė
Veislė išvesta: 1850 m. m.
Paskirtis: Darbinis, sarginis šuo
Svoris: 18 - 29 kg
Ūgis: 56 - 61 cm
Gyv. trukmė: 11 - 12 metų
Vados dydis: 6 - 8

Privalumai

Trūkumai