Krepšelis tuščias
Pirkti

Komondoras 0 Į sąrašą link_right

Komondoras - keista, tačiau labai vikrus.
Komondoras - keista, tačiau labai vikrus.

Komondoras (angl. Komondor) arba vengrų aviganis - ko gero pelnytai vadinamas vienu keisčiausiai atrodančių šunų. Išskirtinis šios veislės bruožas ir keistumo priežastis - baltos spalvos vilnonės virvutės, dredai,  kurių ilgis 20-27 cm. Kartais juokais šuo vadinamas grindų šepečiu, o vaizdas kuomet jis bėga gali būti išties sukeliantis juoką. Bet jei rimtai, šviesaus kailio komondorams toks kailis  padėdavo įsimaišyti į avių būrį ir apsaugodavo nuo žvėrių užpuolimų. Tad keistumas šiuo atveju yra privalumas. Komondorai yra sargūs šunys, todėl ir dabar pasirenkami kaip aviganiai ūkiuose, jie puikiai gyvena namuose su erdviu kiemu ar namuose kur laikomi gyvuliai. Tai puikus sargas, nereiklus ir draugiškas atsidavęs šuo.

Komondorų istorija siekia 12-13 amžių, kuomet jie į Vengriją atkeliavo kartu su klajokliais kumanais. Komon-dor reiškia kumano-šuo. Veislės protėvių galima ieškoti tarp Tibeto ir Azijai būdingų šunų. Pirmą kartą veislė paminėta 1544 metais Karaliaus Asiagio istorijoje. O per Antrąjį Pasaulinį karą veislei grėsė išnykimas, kadangi kariai pirmiausia turėdavo nužudyti itin sargius Komondoro šunis, kad galėtų užimti fermas ar namus.

Charakteris ir savybės. Kaip jau minėta, tai puikus sargas ir šeimininkui atsidavęs šuo. Tačiau labai svarbu paminėti ir tai, jog tai dominuoti mėgstantis gyvūnas. Nuo pat mažų dienų reikia skirti pakankamai daug laiko jo auklėjimui ir priežiūrai, kitaip suaugusio šuns gali nepavykti suvaldyti ir jis jausis padėties šeimininku. Šuo yra ramus ir pastovaus, nenervingo būdo. Tačiau tik tuomet, kai viskas ramu ir jie jaučiasi saugūs bei mato, jog saugūs yra jo namai ir šeimininkai. Tačiau vos tik ištinka pavojus, šuo pasitelkia ne tik savo balsą, tačiau ir galingus nasrus. Netgi be nasrų, atlekiantis 40-50 kg dredų kamuolys gali atbaidyti net drąsiausius priešus. Be to, tai stebėtinai vikrūs šunys. Komondorai protingi, greitai mokosi ir yra lengvai dresuojami. Tačiau jie nepakenčia nuobodulio, tad jei jiems nepatiks atlikinėti užduotis, gali pasirodyti jų charakteris. Komondorai nemėgsta būti vieni, tad jiems reikalingas nuolatinis dėmesys ir žmogus šalia. Netoleruoja erzinimų.

Išvaizda. Ilgi, į virvutes susisukę plaukai yra ryškiausias šios veislės bruožas. Plaukų ilgis apie 20-27 cm, o jų tankumas yra neįveikiamas net vilko nasrams. Tai didelis, masyvus šuo.

Dydis. Patino ūgis 70-80 cm ties ketera, svoris 50-60 kg. Kalės ūgis 65-70 cm ties ketera, svoris 40-50 kg.

Spalva. Komondorai yra išskirtinai balto kailio šunys. Vienintelė nosis juoda.

Priežiūra. Ypatingas kailis reikalauja priežiūros. Augant ir formuojantis dredams (susiformuoja maždaug antrais gyvenimo metais), reikia atskirti “virvutes”, kad šuo nevirstu vientisa virve ir tą vėliau reikia daryti reguliariai. Jei plaukai tampa per ilgi, galima pakirpti. Išsipurvinus kailiui, reiktų išmaudyti, tačiau reikia turėti omenyje, kad kailis džiūsta apie parą ar pusantros paros. Priešingai nei manoma, suaugusių komondorų kailis nesišeria.

Duomenys

Kilmės šalis: Vengrija
Veislė išvesta: XII - XIII a. m.
Paskirtis: Aviganis, sargas
Svoris: 40 - 60 kg
Ūgis: 65 - 80 cm
Gyv. trukmė: 10 – 12 metų
Vados dydis: 3 - 10

Privalumai

Trūkumai