Krepšelis tuščias
Pirkti

Netaisyklingas dantų sąkandis: priežastys ir gydymas 0 Į sąrašą link_right

Netaisyklingo sąkandžio gydymas reikalauja kantrybės.
Netaisyklingo sąkandžio gydymas reikalauja kantrybės.

Pastaraisiais metais vis daugiau ir daugiau šeimininkų kreipiasi į veterinarus dėl šunų dantų problemų. Šių susirgimų priežastys gali būti įvairios: skrandžio, žarnyno, odos, sąnarių, inkstų, kvėpavimo organų ir netgi širdies ligos.

Netaisyklingas šuns dantų sukandimas - tai viena iš labiausiai paplitusių burnos ertmės patologijų. Dėl to šuo negali normaliai sukramtyti ir praryti maisto. Netaisyklingas dantų sukandimas traumuoja dantenų, žandų, liežuvio ir lūpų gleivinę, ir gali sukelti haimoritą (prienosinio ančio gleivinės uždegimas). Šunys, turintys sukandimo problemų, negali dalyvauti parodose. Ir netgi sėkminga dantų sukandimo korekcija tokiems gyvūnams neleidžia jaustis visaverčiais tarp kitų šunų.

Netaisyklingo sukandimo problemos gali kilti dėl:

 • Paveldimumo
 • Vystymosi sutrikimų
 • Netinkamų žaidimų ir dresavimo, apkraunant augančius šuns dantis per dideliu krūviu
 • Mineralų trūkumo šuns racione
 • Traumų
 • Nelaiku išaugusių nuolatinių dantų
 • Dantų ir žandikaulių dydžių skirtumų, per didelių krūminių dantų

Ortodontija - veterinarinės stomatologijos kryptis, susijusi su sukandimo anomalijų koregavimu. Šiuo metu stomatologija yra labai pažengusi, todėl ne tik žmonėms, bet ir šunims siūloma gausybė dantų koregavimo įtaisų, pavyzdžiui, dantų breketai. Kuo anksčiau pradedamos gydyti dantų problemos, tuo greičiau galima pasiekti geresnių rezultatų.

Maži šuniukai gimsta be dantų. Trečią - ketvirtą savaitę jiems pradeda dygti pieniniai dantys. Pirmi pasirodo kapliai (4 - 6 savaitė), po to iltiniai (3 - 5 savaitė) ir prieškrūminiai (5 - 6 savaitė). Bendras pieninių dantų skaičius yra 28, vėliau, po nuolatinių dantų išaugimo, pas sveiką šunį būna 42 dantys. Nuolatiniai dantys gerokai didesni, nei iškritę pieniniai dantys. Tačiau kai kuriems šunims pasireiškia oligodontija (išauga ne visi dantys) arba poliodontija (kai dantų būna per daug). Pasak veterinarų, 7 mėnesį šuniukui jau turi būti išaugę visi būtini dantys.

Mažų dekoratyvinių veislių šunims dažnai pasireiškia pseudo poliodontija (pieniniai dantys neiškrenta ir susidaro dviguba dantų eilė). Pagrindinės to priežastys:

 • Nepakankamas kramtomųjų raumenų išsivystymas
 • Nepakankama pieninių dantų šaknų rezorbcija
 • Žandikaulių ir dantenų dydžio sumažėjimas
 • Neteisinga mityba (minkštas ir skystas maistas, kalcio trūkumas).

Sukandimo anomalijos

Prognatija - viršutinio žandikaulio atsikišimas. Toks sukandimas nelaikomas normaliu nė vienai šunų veislei.

Progenija - smakro atsikišimas. Kai kurių trumpasnukių veislių šunų (bokserių, anglų ir prancūzų buldogų, ši cu) toks sukandimas laikomas norma.

Kai viršutiniai ir apatiniai kapliai atsiremia vieni į kitus - tai vadinama tiesiu sukandimu. Tačiau dėl pastovaus viršutinių ir apatinių kaplių kontakto, jie gali nusidėvėti, taip pat gali atsirasti periodonto skausmai ir anksčiau laiko iškristi dantys.

Dantų sukandimas, vadinamas perkandimu, atsiranda tada, kai iltiniai ir prieškrūminiai dantys  susiglaudžia normaliai, tačiau vienas arba keli apatiniai kapliai yra išsikišę prieš viršutinius kaplius. Toks sukandimas nelaikomas genetiniu defektu, ji dažnai sukelia žaidimai, kai šuo dantimis stipriai traukia virvę, arba laiku neiškrenta pieniniai dantys.

Kreiva burna, arba kreivas sukandimas pasireiškia tada, kai viena žandikaulio pusė išauga greičiau nei kita. Kreivas sukandimas - sunkus paveldimas defektas.

Atviras sukandimas būna tada, kai kapliai yra pakrypę vertikaliai ir nesiliečia vienas su kitu. Esant šiai anomalijai, gyvūno liežuvis dažnai kabo išorėje.

Sukandimo koregavimo priemonės

Visas dantų sukandimo koregavimo priemones galima suskirstyti į nuimamus ir nenuimamus.

Nuimami breketai tvirtai priglunda prie šuns dantų ir stumia juos reikiama linkme. Kartą į savaitę ar dvi kapas reikia pakeisti naujomis, kurios vis skiriasi 1 - 2 mm. Todėl laboratorijoje iš karto gaminama visa serija kapų. Jų privalumas, kad jas galima nuimti šunį maitinant, taip pat atliekant higienines procedūras.

Šuo turi nešioti kapas tiek valandų per dieną, kiek tik yra įmanoma. Prieš uždedami kapas, šeimininkai kiekvieną dieną turi jas išplauti ir išvalyti augintiniui dantis.

Nenuimami breketai nešiojami visą gydymo laikotarpį. Gydytojas - ortodontas periodiškai priveržia kabes, taip pareguliuodamas koreguojamo danties pasvyrimo kampą. Tokiu būdu, keičiant spaudimą kiekvienam dančiui atskirai ir visai dantų eilei iš karto, galima gana greitai pasiekti norimą rezultatą.

Šeimininkai, kurių šuo nešioja breketus, turi juos labai prižiūrėti: neleisti graužti aštrių ir kietų daiktų, kaulų, atsargiai žaisti. Breketų šalutiniai poveikiai gali būti alergija, parodontitas, stomatitas. 

Laiku ir teisingai nustačius netaisyklingo sukandimo priežastį, galima greitai išgydyti savo šunelį. Svarbiausia, kad gydymo metu šeimininkai turėtų kantrybės ir klausytų gydytojų patarimų.

Komentarų nėra