Krepšelis tuščias
Pirkti

Šunų kastravimas 0 Į sąrašą link_right

Apie šunų kastravimą

Taigi, kodėl? "Ir iš tikrųjų! – pasakysite, - šuo juk ne katė, rujojimas juk būna 2 kartus per metus, galima ir pakentėti, pavedžioti šunį už pavadėlio, o smalsiems kavalieriams pagrasinti pagaliu".

Į šunų kastravimą, konkrečiau kalių, pirmiausia reikia žiūrėti kaip į rimtų susirgimų profilaktinį metodą. Gyvūnų lytinės funkcijos yra reguliuojamos hormonų, kuriuos gamina įvairios endokrininės liaukos.

Rujojimo ciklas prasideda tada, kai hipofizė išskiria hormoną, kuris aktyvina kiaušidžių funkciją. Dėl kiaušidžių hormonų atsiranda vulvos (išorinių lytinių organų) padidėjimas, gimdos gleivinės pokyčiai ir išskyros. Jei organizme neatsiranda jokių pažeidimų, tada rujojimas tuo ir baigiasi, o kitas - įvyksta po 6-9 mėnesių.

Tačiau dažnai būna, kad hormoniniai pokyčiai dėl kažkokių priežasčių keičiasi ir endokrininės liaukos toliau gamina hormonus, kurių gyvūno organizmui laikinai nereikia. Tada atsiranda įvairių susirgimų, kuriuos sukelia hormoniniai pokyčiai.

Pagrindiniai iš jų - nepiktybiniai ir onkologiniai pieno liaukų susirgimai, pūlingas gimdos endotelio uždegimas, makšties augliai arba prolapsas (iškritimas), klaidingas nėštumas. Patinams pasireiškia padidėję seksualumas, kartais pereinantis į agresiją, įvairūs prostatos susirgimai. Pagrindinės šunų lytinių organų ligos.

Piometra

Viena iš dažniausiai pasitaikančių ir labiausiai gyvybei pavojingų lytinių organų ligų yra infekuotas pūlingas gimdos uždegimas - piometra. Ji vystosi tada, kai organizme sutrinka lytinių hormonų balansas. Per aukštas progesterono bei estrogenų kiekis sąlygoja gimdos gleivinės išvešėjimą, gimdoje pradeda kauptis skysčiai. Čia susidaro labai gera terpė daugintis įvairiems mikrobams, kurie gali patekti į gimdą iš makšties ar šlapimo trakto normalios mikrofloros, rujos metu, kai yra atviras gimdos kaklelis, ypač jeigu kalė yra laikoma nešvariai arba jai leidžiama maudytis, kergimo ar gimdymo metu ir t.t. Gimdos gleivinės pakitimus didžiąja dalimi skatina hormoninių preparatų, skirtų nutraukti rujai ar nėštumui, naudojimas.

Dažniausiai serga vyresnio amžiaus (7-9m.), neturėjusios palikuonių, nesterilizuotos kalės, tačiau, pasitaiko atvejų, kai suserga ir jaunos, pirmą kartą rujojančios kalės. Kalė tampa apatiška, sumažėja arba dingsta apetitas, ji pradeda labai daug lakti, daugiau šlapintis, kartais vemia, dėl to šeimininkai dažnai galvoja, kad tai tik apsinuodijimas ir neskuba kreiptis į gydytoją. Jeigu gimdos kaklelis yra atviras, pasirodo gausios išskyros iš makšties, jos būna tąsios, nemalonaus kvapo, primena karamelę, kartais būna su krauju. Jei kaklelis lieka uždaras - pūliai kaupiasi gimdoje, ji labai padidėja, dėl to padidėja pilvo apimtis, nepasišalinantys pūliai yra rezorbuojami į kraują ir sukelia stiprią intoksikaciją. Uždara piometra progresuoja labai greitai ir dažnai sukelia šoką, ir greitą mirtį. Temperatūra pakyla tik 20% sergantiems gyvūnams. Todėl geriausias būdas užkirsti šiai baisiai ligai kelią yra kalės kastravimas.

Klaidingas nėštumas

Tai būsena, kai kalė atrodo nėščia, tačiau tam nebuvo jokios priežasties. Ji rodo visus fizinius požymius ir simptomus būdingus tikram nėštumui. Liga pasireiškia po 2-3 mėnesių nuo rujos. Dažnai padidėja pieno liaukos, iš jų išsiskiria arba pienas, arba permatomas ar rusvas skystis. Šunys tampa gana įkyrūs, glaustosi aplink šeimininką, daugelis elgiasi neramiai, susiranda vietą, į kurią deda žaisliukus ir juos gina tarsi savo šunelius, po pasivaikščiojimo skuba kuo greičiau namo maitinti savo įsivaizduojamų vaikų.

Diagnozuoti šią ligą gana lengva. Dviem pirštais suspauskite bet kokį spenelį ir pamatysite kaip iš jo išbėgs pienas. Daugelis šunų savininkų įsitikinę, kad praėjus poravimuisi arba pagimdžiusiai bent kartą kalei, klaidingas nėštumas išnyksta. Tačiau tai ne atitinka tikrovės. Ši liga pasireiškia nekaltoms kalėms, ypatingai nestabilios psichikos, gimdžiusioms kalėms po rujos, kurios metu nebuvo poravimosi, o taip pat ir po poravimosi, tačiau neįvykus apvaisinimui.

Jei klaidingas nėštumas praeina lengvai, tai gydymas nereikalingas. Maždaug po 10 savaičių gyvūno būsena pasidaro įprasta. Jei kalės būsena sunki, tada veterinaras paskirs gydymą. Jei klaidingas nėštumas pasikartoja dažnai, tada kastravimas yra būtinas. Pagrindinė klaidingo nėštumo priežastis yra įvairių mazgų susidarymas pieno liaukose.

Hiperseksualumas

Tai pasireiškia jauniems patinams. Paprastai 2-3 metų jie tampa ramesni. Kastruoti patiną reikia tik tuo atveju, jei kalių rujos metu patinas pasidaro agresyvus, bando poruotis su žmonėmis ir daiktais, žymi vietą netinkamose vietose, neįmanoma sutramdyti vaikščiojant. Jei nenorite operuoti savo šuns, tai hiperseksualumą 2-3 mėnesiams galima sumažinti vaistais, kuriuos jūsų šuniui paskirs veterinaras.

Prostata

Su amžiumi gali atsirasti daug sveikatos sutrikimų. Dažnai pastebimas prostatitas - priešinės liaukos uždegimas ir adenoma - priešinės liaukos padidėjimas. Prostatitas atsiranda dėl bakterijų dauginimosi priešinėje liaukoje, o adenoma - dėl hormonų sutrikimo. Prostatitas ir adenoma šunims dažnai pasireiškia vienu metu.

Sergant šiomis ligomis sunku šlapintis, kartais šlapinamasi tik keliais lašeliais. Gali padidėti temperatūra net iki 40 laipsnių C0. Tuštinantis padidėjusi liauka gali spausti tiesiąją žarną. Dėl vidurių užkietėjimo gali atsirasti tarpvietės išvarža, įvairūs tiesiosios žarnos pakitimai. Iš lytinių organų pastebimas lašų formos kraujavimas.

Šunį apima depresija, jis nenori ėsti, apatinė pilvo dalis skausminga. Jei aptikote šią ligą - būtinai kreipkitės į veterinarą. Pats geriausias gydymo būdas - kastracija. Beje, prostatos augliai sutinkami retai ir beveik niekada nepasireiškia kastruotiems gyvūnams. Kastravimas neturi įtakos nei gebėjimui mokytis, nei darbui, atvirkščiai, gyvūnus lengviau mokinti, kadangi jie mažiau blaškosi.

Šiek tiek apie pačią operaciją

Ji atliekama taikant bendrą nejautrą veterinarijos klinikoje. Darant bet kokią operaciją yra rizika, susijusi su anestezija. Jos trukmė priklauso nuo anatominių ir fiziologinių gyvūno savybių ir žinoma nuo gydytojo patirties. Operacija trunka nuo 60 (patinams) iki 90 min., įskaitant anesteziją ir prieš operacinį pasiruošimą.

Geriausias kastravimo laikas - nuo metų iki dvejų

Daugelis veterinarų laikosi ankstyvos kastracijos teorijos - iki lytinės brandos, pirmos rujos - 4-6 mėnesių, motyvuojant tuo, kad kuo jaunesnis gyvūnas, tuo lengviau jis perneša operaciją. Abi teorijos teisingos, o variantus galite aptarti su savo veterinaru. Praktiškai po kastravimo komplikacijų nebūna, ypač patinams.

Tačiau negalima nepaisyti šalutinių požymių. Svorio padidėjimas, kuris po kastravimo turi būti normuojamas, šuniukų kailio blausus atsiradimas, kai kuriems trumpaplaukiams gyvūnams atsiranda simetriškas nuplikimas šonuose. Šlapimo nelaikymas - dažniausiai pasitaikanti ir nemaloni kastracijos pasekmė. Didelių veislių šunims tai nutinka dažniau. Šį susirgimą galima koreguoti vaistais.

Taigi, jei turite gražų šunį ir norite mažų šuniukų, tai džiugu, tačiau jei jūsų šuniui lemta susirgti kažkokia liga, tai jos ir neišvengsite. Todėl jei norite džiaugtis ilga ir malonia savo augintinio draugija, teisingiausia bus jį kastruoti.

Komentarų nėra