Krepšelis tuščias
Pirkti

Kiek gyvena šunys? 0 Į sąrašą link_right

Šunys kaip ir žmonės - sensta. Tam reikia pasiruošti.
Šunys kaip ir žmonės - sensta. Tam reikia pasiruošti.

Šuo - mūsų artimas draugas, kurį mes pažįstame nuo vaikystės ir kurio kažkada neteksime. Deja, šunų gyvenimo trukmė yra trumpesnė nei žmonių. Gamta nesuteikė mūsų ištikimiems draugams ilgų gyvenimo metų pvz., kaip papūgoms, kurios gyvena maždaug iki 70 metų, vėžliams - iki 200 metų arba drambliams - daugelis iš jų atšvenčia 60 metų jubiliejų.

Kiek metų gyvens jūsų šuo? Kada jis pradės senti ir reikalauti papildomos priežiūros? Šiuos klausimus turėtumėte apsvarstyti dar prieš įsigydami šuniuką.

Yra patarlė, kad mažas šuniukas ir iki senatvės lieka šuniuku. Jis teisingas tuo, kad mažų veislių šuniukai ilgiau išsaugo jaunystę ir žinoma, gyvena ilgiau. Lentelėje galite palyginti įvairių veislių šunų gyvenimo trukmę:

Šuns veislė Amžius (metais)
Anglų buldogai 8 - 10
Anglų kokerspanieliai 10 - 14
Argentinos dogai 13 - 15
Basetai 9 - 11
Bokseriai 10 - 12
Boloniniai šuniukai 18 - 20
Dideli pudeliai 15 - 17
Bordo dogai 7 - 8
Vakarų Sibiro laikos 10 - 14
Jorkšyro terjerai 12 - 15
Kaukazo aviganiai 9 - 11
Mopsai 13 - 15
Vokiečių dogai 7 - 8
Vokiečių aviganiai 10 - 14
Amerikiečių Stafordšyro terjerai 11 - 13
Rotveileriai 9 - 12
Taksai 12 - 14
Toiterjerai 12 - 13
Čihuahua 15 - 17
Erdelterjerai 10 - 13

Paprastai šunų šeimininkai šuns jaunystę, brandą ir senatvę nustato prilygindami vienus šuns gyvenimo metus septyniems žmogaus metams. Tai ne pats teisingiausias koeficientas, kadangi būdamas vienerių metų šuo gali atsivesti palikuonių, o septynmečiai vaikai kitų mažylių, kaip žinoma, ne gimdo. Amerikietis B. Fosteris šunininkystės specialistas knygoje "Šuns gyvenimas" pateikia žmogaus ir jo keturkojo draugo amžiaus lyginamąją lentelę:

Šuo Koeficientas Žmogus
2 mėnesiai 7 14 mėnesių
6 mėnesiai 10 5 metai
8 mėnesiai 12,5 9 metai
12 mėnesių 14 14 metų
18 mėnesių 13,3 20 metų
2 metai 12 24 metai
3 metai 10 30 metų
4 metai 9 36 metai
5 metai 8 40 metų
6 metai 7 42 metai
7 metai 7 49 metai
8 metai 7 56 metai
9 metai 7 63 metai
10 metų 6,5 65 metai
11 metų 6,5 71 metai
12 metų 6,3 75 metai
13 metų 6,2 80 metų
14 metų 6 84 metai
15 metų 5,8 87 metai
16 metų 5,6 89 metai

Reikėtų apsvarstyti visas jūsų šuns fiziologines ir psichologines amžiaus savybes. Pirmuosius du savo gyvenimo metus šuo vystosi intensyviau - maždaug šešerių mėnesių šuniukus atstoja fiziologiškai išsivysčiusį penkiametį vaiką. Vienerių metų šuniui prasideda "pereinamasis laikotarpis" visomis jam būdingomis savybėmis. Dar metai - ir jūsų augintinį galima lyginti su fiziškai išsivysčiusiu 24-metų žmogumi.

Teisingai prižiūrint ir maitinant šunį, jis fiziškai ir psichologiškai subręsta maždaug trijų-penkių metų. Būtent šis amžius - auksinis laikas šuniui ir jo šeimininkui. Šuo kupinas jėgų, energijos, linksmas, mielai žaidžia ir atlieka visas jam duotas komandas (žinoma, jei jis jas žino), kartais nustebina savininkus išmoningumu ir sugebėjimu suprasti šeimininko norus.

O devynių metų šuo jau laikomas senu. Vietoj bėgiojimo ir žaidimų jūsų numylėtinis trokšta tik šilumos ir ramybės, komandas atlieka lėtai ir be jokio noro, tikriausiai leisdamas suprasti šeimininkui, kad visi kartu praleisti metai ir tokie linksmi užsiėmimai jam tiesiog įgriso.

Jei jūsų šuo sulaukė 15-to gimtadienio, galite didžiuotis ir juo, ir savimi. Juk jūs užtikrinote visas įmanomas sąlygas, dėl kurių jūsų draugas pragyveno tokius ilgus metus. Jūs suformavote jam tokį gyvenimo būdą (maitinimą, treniruotes, emocines apkrovas), kuris buvo jam geriausias ir tinkamiausias. Būtent todėl šuo pragyveno taip ilgai, ir tikėtina, laimingai.

Reikėtų atkreipti dėmesį į tą faktą, kad gana sveika senatvė laukia to šuns, kuris jaunystėje gavo racionalų maistą ir optimalias fizines apkrovas.

Senyvo šuns laukia numatomos problemos - pablogėja klausa, regėjimas. Patinams senatvėje gali kilti prostatos ir šlapimtakių problemų. Šunims, kaip žinoma, stomatologo paslaugos neteikiamos, todėl senatvėje jie netenka dantų ir jiems reikia lengvo maisto, kurio nereikia nei kramtyti, nei graužti.

Dažnai toks maistas ir aktyvumo nebuvimas prideda šuniui papildomus kilogramus. To negalima leisti, nes kiekvienas viršsvorio kilogramas - tai papildoma apkrova ne tik širdžiai, kraujagyslių, skeleto ir raumenų sistemoms, bet ir visam kūnui.

Veterinaras senam šuniui taip pat reikalingas, kaip ir jaunam, dar neturinčiam pilnai susiformavusios imuninės sistemos šuniukui. Kuo anksčiau nustatysite bet kokią ligą, būdingą gyvūnams garbingo amžiaus, tuo atsiras daugiau galimybių išsigydyti arba bent jau užtikrinsite stabilumą be jokių didelių komplikacijų.

Tačiau, kad ir kiek jūs trokštumėte, jog jūsų šuo liktų su jumis dar ilgus metus, ateis diena, kai veterinaras tik skėstels rankomis ir pasakys, kad medicina bejėgė prieš senatvę ir jūsų augintinio neįmanoma išgydyti. Tokiu atveju jums reikės priimti vieną iš sunkiausių jūsų gyvenime sprendimų - pratęsti besikankinančio jūsų numylėtinio gyvenimo dienas ar neleisti jam kankintis ir jį užmigdyti.

Bet kokiu atveju tai tik jūsų sprendimas. Jūsų skausmas. Jūsų atsakomybė. Tačiau negalima pakeisti gyvenimo eigos, ir atsisveikinimas yra neišvengiama jo dalis.

Ilgiausi šuns gyvenimo metai!

Gineso rekordų knygoje įrašytas ilgiausiai gyvenęs šuo. Piemenų pagalbininkas vardu Bliu (šeimininkas - Lev‘as Bol‘is, gyvenantis Australijos mieste Ročesteryje) pragyveno 28 metus ir 11 mėnesių, tik dar kartą patvirtindamas, kad buvimas gryname ore ir nuolat gaunant fizines apkrovas, naudingas ne tik žmonėms (tarp kurių daugelis ilgaamžių - taip pat ganytojai), bet ir gyvūnams.

Komentarų nėra