Krepšelis tuščias
Pirkti

Šuo vienas namuose 0 Į sąrašą link_right

Šunys, palikti vieni namuose, labai liūdi.
Šunys, palikti vieni namuose, labai liūdi.

Daugeliui šunų šeimininkų yra žinomas skausmingas jausmas prie buto durų - ką šį kartą augintinis suplėšė ar sugraužė, paliktas vienas namuose? Kai kurie, puolę į neviltį, galiausiai atsikrato šuns. Kiti, sukandę dantis, kenčia. Tačiau, tik nedaugelis sugeba pakeisti padėtį - juk dėlto būtina pašalinti tokio gyvūno elgesio priežastis.

Ilgalaikiai stebėjimai parodė, kad daugeliu atvejų kaltas lėtinis stresas, kuris kamuoja šunį. Išsiskiriantis streso hormonas - adrenalinas, iš organizmo reikalauja atsakomosios reakcijos. Pas gyvūnus ši reakcija, kaip taisyklė, yra judėjimas. Pavyzdžiui, šunys bėga ar puola. Kas nesutiko šunų, kurie išėję iš veterinarijos klinikos ir suprasdami, kad "išlipo lengvai" (tarkim, buvo paprastas patikrinimas prieš parodą), pradėjo lakstyti ratais, žaisti su pavadėliu? Organizmas reikalauja iškrovos ir tokiu nesudėtingu būdu šunys mažina esančią įtampą. Beje, šunų mirtingumas nuo miokardo infarkto yra mažas, nes jie nekaupia (skirtingai nuo žmonių) neigiamų emocijų.

Didelis modernaus gyvenimo tempas, daugeliui savininkų neleidžia šuniui skirti reikiamo dėmesio. Ko pasekoje, gyvūnas nerealizuoja savo poreikių, tiek fizinių, tiek psichinių. Organizmas patiria lėtinį stresą, kurio pasekmes šeimininkas netrukus pamatys savo akimis.

Kuo aukštesnis socialinis poreikis (t.y. bendravimo poreikis), tuo labiau kenčia šuo. Neatsitiktinai vokiečių aviganis, Rytų Europos aviganis, dobermanas, pudelis, labiau nei kiti reikalauja dėmesio. Šių veislių atstovai glaudžiai bendradarbiauja su žmogumi, yra energingi ir labai darbingi. Nepavykus rasti naudingo energijos panaudojimo, ji bus nukreipta į žmogų, pavyzdžiui, Centrinės Azijos ar Kaukazo aviganis, čiau čiau, ramiau reaguoja į vienatvę. Todėl, kad savo rankomis į namus neatneštumėte potencialaus naikintojo, renkantis šuniuką savo norus ir galimybes, derinkite su šuns poreikiais. Jei esate labai užimtas asmuo ar geriausias poilsis jums - prie televizoriaus, nesirinkite tarnybinių, sportinių ar medžioklinių šunų veislių. Ypač jei apibūdinant veislės standartą naudojami žodžiai "judrus, energingas, temperamentingas". Gera prevencija "namų griovimui" - reguliarios dresavimo pamokos ir sportas (pvz. adžiliti). Treniruotės užpildo santykių vaakumą ir mažina stresą.

Šunys, kurie prarado arba pakeitė šeimininkus, taip pat patiria didelį stresą. Daugelis kategoriškai negali būti palikti vieni. Jie ne tik viską iš eilės naikina, kas pasimaišo po kojomis, bet ir kaukia iš ilgesio. Vienas pažįstamas papasakojo jam nutikusią istoriją: vieną kartą jis parsivežė namo pasiklydusį aviganį. Tą pačią dieną, turėjo jį palikti vieną namuose keletą valandų. Kai grįžo rado kraupų vaizdą, kuris taip jį sukrėtė, kad jėgų išbarti šunį nebeužteko. Buvo sugadintos kėdės, durys, kompaktinės plokštelės, kilimai. Jo reakcija - arba, tiksliau, jos nebuvimas, šunį paveikė teigiamai. Daugiau, jis nieko nesugraužė. Nei jam, nei naujiems šeimininkams.

Tylus, draugiškas požiūris padeda šuniui greičiau susitaikyti su praradimais ir adaptuotis naujoje šeimoje. Vis dėlto, kaip vieną iš labiausiai paplitusių priežasčių, galima įvardyti netinkamą šuniuko auklėjimą, t.y. jis nebuvo pratinamas pasilikti vienas.

Specialistų rekomendacija: "nepalikite šuniuko vieno" - teisinga, bet tai nereiškia, kad kiekvieną minutę turite bendrauti su augintiniu. Pastovus glostymas, žaidimai, kai kurie įkelia savo augintinį į lovą, veda į tai, kad suaugusio šuns palikti vieno neišeis. Reikia rasti pusiausvyrą tarp apleidimo ir beribės komunikacijos, kuri neleidžia vystytis savarankiškumui. Likti namuose vienam - toks pats įgūdis, kaip "reikalus" atlikti lauke ir iš šeimininko reikalauja atkaklumo ir kantrybės.

Mokome šuniuką namuose pasilikti vienam

Pavalgęs ir pažaidęs šuniukas nunešamas į savo vietą kambaryje, uždaromos durys. Už ramų elgesį (pradžioje minutė ar dvi) pagiriamas, jei šuniukas inkščia ir braižo duris - pakeliamas balso tonas ir liepiama eiti į vietą. Išlaikymas laipsniškai didinamas. Nenusileiskite uodegos vizginimui ar kitiems bandymams įtikti, koreguokite šuns elgesį, kitaip pasieksite priešingą rezultatą. Norėdamas pritraukti jūsų dėmesį, šuo bandys efektyvesnes priemones. Kas iš šeimininkų neateis, jei girdės braškant tapetus ar durų graužimą? Palikite šuniukui žaislus. Užmiršus tai padaryti, šuniukas gali susidomėti vertingais daiktais, kurių liesti nevalia.

Komentarų nėra