Krepšelis tuščias
Pirkti

Airių seteris 1 Į sąrašą link_right

Airių seteris - puikus kompanionas ir medžiotojas.
Airių seteris - puikus kompanionas ir medžiotojas.

Airijoje labiau paplito dideli šunys, siaura, bet gilia krūtine, ilgais, plokščiais šonkauliais. Airių seteris (angl. Irish Setter) išsiskyrė tvirtomis galūnėmis, tarpus tarp kojų pirštų dengė standūs plaukai, kurie leido gerai judėti akmenuotomis Airijos kalvomis.

Airių seteris buvo išvedinėjamas atskiruose, šunų augintojų, veislynuose. XIX a. pradžioje buvo atrenkami panašių, rausvos, gelsvos ir oranžinių atspalvių šunys. Vėliau jie buvo kryžminami su kitais šunimis. Nuo to laiko pradėta taikyti griežta, spalvų ir kitų tipiškų savybių, atranka. Pagerinti šiai šunų veislei buvo naudojami kurtai ir fokshaundai. Įliejus svetimo kraujo, pastebimai pagerėjo senųjų airių seterių išvaizda, tačiau jie tapo impulsyvesni, nervingesni, sunkiau valdomi. Siekiant ištaisyti šiuos trūkumus, buvo bandoma airių seterius kryžminti su kitų veislių seteriais ir pointeriais. Pagerintas airių seteris tapo ramesnis, lengviau dresuojamas. Airijos seterio grožis padarė jam meškos paslaugą. Veislė pasidalino į du tipus: parodinius - su gražiu eksterjeru, ir "darbinius" - turinčius geras medžioklines savybes, tačiau mažiau efektingą išvaizdą.

1886 metais Dubline įkurtas airių seterių klubas, sukūrė pirmąjį veislės standartą. Dublino standartas, tapo kertiniu, šiuolaikinio airių seterio veislės standarto, akmeniu.

Išvaizda. Airių seteris - aktyvus šuo su aristokratiška išvaizda, padengtas blizgiu, tiesiu kailiu, ilgesniu ant ausų, krūtinės, uodegos ir užpakalinių kojų pusių.

Dydis. Patinas: idealus ūgis ties ketera apie 68,5 cm, svoris - apie 32 kg. Patelė: idealus ūgis ties ketera apie 63,5 cm, svoris - apie 27 kg.

Galva. Ilga. Jos ilgis turi būti bent dvigubai didesnis už atstumą tarp ausų. Grakščios linijos pabrėžia jos grožį. Akys migdolo formos, vidutinio dydžio, ne išpūstos. Spalva - nuo tamsiai iki vidutiniškai rudos. Ausys išaugusios ne aukščiau akių lygio. Plonos, kabančios, prigludusios. Ausų ilgis toks, kad jos beveik pasiekia nosies galiuką. Kaukolė - antakių lankai aiškiai matomi, atstumas nuo nosies galiuko iki antakių, lygus atstumui nuo antakių iki pakaušio. Žandikauliai vienodo ilgio. Nosis juodos arba šokolado spalvos, šnervės plačios. Viršutinės lūpos kraštas beveik kvadratinis. Žirklinis sukandimas.

Uodega. Tiesi arba lenkto kardo formos, judri, išaugusi ne aukščiau nugaros linijos.

Kailis. Trumpas ant galvos ir priekinės kojų dalies. Likusios kūno dalyse yra vidutiniškai ilgas ir tankus. Ilgas ir šilkinis ant ausų, užpakalinėje priekinių kojų dalyje, uodegos, krūtinės ir pilvo. Visi plaukai tiesūs, pageidautina, be jokių garbanų ir bangų.

Spalva. Rusvai raudoni be jokių juodos spalvos priemaišų. Leidžiama šiek tiek baltos spalvos kailio ant krūtinės, gerklės, pirštų, galvos.

Duomenys

Kilmės šalis: Airija
Veislė išvesta: XIX a. pradžia m.
Paskirtis: Medžioklinis šuo
Svoris: 20 - 30 kg
Ūgis: 58 - 68 cm
Gyv. trukmė: 10 - 14 metų
Vados dydis: 7 - 9

Privalumai

Trūkumai